SEN

Po co nam sen głęboki?

Sen głęboki (wolnofalowy, NREM3) jest fazą, podczas której dorośli wydzielają hormon wzrostu. (W przypadku najmłodszych dzieci hormon wzrostu jest wydzielany przez całą dobę – przynajmniej do trzeciego miesiąca życia). Jeżeli stale nie dosypiamy albo nasz sen jest słabej jakości, to możemy mieć kłopoty z regeneracją. Hormon wzrostu służy bowiem nie tylko wydłużaniu kości, ale ma też wpływ na przyrost tkanki mięśniowej oraz regulację gospodarki węglowodanowej. W związku z tym w przypadku osób pracujących fizycznie, sportowców czy osób intensywnie trenujących niedobory snu głębokiego mogą skutkować problemami z regeneracją mięśni i ze zwiększoną liczbą kontuzji.

Po drugie, w trakcie snu głębokiego następuje konsolidacja śladów pamięć i uczenie się. Nasz mózg decyduje, co jest ważne i co należy zapamiętać, a co jest nieistotne i należy o tym zapomnieć.

Po trzecie, stosunkowo niedawno odkryto, że w trakcie snu głębokiego następuje reorganizacja połączeń w mózgu, co wiąże się z obniżeniem lęku. Z tego powodu problemy ze snem głębokim czasami wprowadzają nas w błędne koło zaburzeń. Zaburzenia lękowe spłycają sen, a jeśli sen jest spłycony, to lęk nie ma się jak obniżyć. Lęk utrzymuje się, a przez to kolejnej nocy sen głęboki znów nie występuje w takiej ilości, w jakiej powinien. Mamy mechanizm błędnego koła, który należy przerwać – rozpoczynając terapię zaburzeń lękowych lub zaburzeń snu (bezsenności, zaburzeń oddychania w trakcie snu lub innych, które spłycają sen). 

Sen głęboki jest naprawdę istotny dla różnych organów, różnych funkcji nie tylko mózgu, ale także naszego ciała i warto o niego zadbać!

Etykiety:

Rekomendowane artykuły